امروز جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶
09131137723. info@msnj.ir

شرکت مدائن سازان

آموزش دیزاین

SONY DSC

                                                       بسم الله الرحمن الرحیم       

                                          راضیم ز دوست     که هر چه داریم از اوست 

سلام  به شما علاقه مند هنر دیزاین ، هنر درست چیدن، هنر انضباط و دقت، هنر درست دیدن و درست تخلیل کردن،علم خواستن و توانستن .

                     به کلاس تئوری آموزش مراحل دیزاین شرکت مدائن سازان نوین جهان نما ( MSNJ ) خوش آمدید .

یکی از علومی که خداوند از طریق طبیعت به انسان ارزانی داشته علم دیزاین است انسان در طول تاریخ با الهام بخشیدن از آن دست به طراحیهای زیبا، پیچیده و گاها غیر ممکن زده و از آن طریق توانسته زندگی را امن تر، راحت تر، زیباتر و جذابتر نماید .

_2047855571

ماچو پیچو (به اسپانیایی: Machu Picchuبه معنی قلهٔ قدیمی اطلاعات بیشتر در منوی مطالب سایت موجود میباشد

هر دیزاین موفق و کارا  از چند عامل کلیدی و حیاتی تشکبل گردیده عواملی که یکایک و به نوبه خود در ارتقاء آن نقش ایفا نموده و عدم توجه و رعایت به یکایک آن باعث از هم گسیختگی دیزاین و ناکارا بودن آن میگردد .

در روزهای آینده و در ادامه این مبحث به مراحل و زوایای پیدا و پنهان یک دیزاین موفق پرداخته و تجارب خود در این خصوص را به شما عرضه میداریم .

اصلی ترین و مهمترین مرحله هر دیزاین تهیه و تدوین  پکیج اجرائی میباشد

پکیچ اجرائی چیست؟ در کل، پکیج اجرائی لیست کاریست تشکیل شده از بایدها و نبایدها ، که بر اساس آن ترتیب و نوبت کاری کل عوامل پروژه، از ابتدا تا پایان یک دیزاین را  برنامه ریزی و تعریف میکند و به طبع آن ترتیب هزینه شدن در یک پروژه را برنامه ریزی و مسیر اجرائی را مفهومی و لذت بخش میکند. به لطف یک پکیج اجرائی کارا و به روز، بسیاری از ساختارهای هزینه بر قدیمی حذف شده، اضافه کاری و دوباره کاریهای مرسوم ساخت و سازهای کنونی از بین رفته و وقت و انرژی کارفرما و کل اکیپ اجرائی معطوف پیشرفت پروژه در مسیر درست قرار میدهد. از اولین آثار مثبت این امر شادابی و آرامش محیط کار به دلیل عدم تداخل کاری عوامل اجرائی با هم بخصوص در محیطهای بسته کاری ( مثل یک آپارتمان در یک مجموعه مسکونی یا یک دفتر کار یا فروشگاه در یک مجتمع تجاری ) میباشد. در چنین فضای مناسب تمامی تمرکز عوامل کاری معطوف وظایف تعریف شده روزانه، ابلاغی توسط مدیر پروژه به اکیپهای مربوطه خواهد شد. از دیگر مزایای داشتن پکیج اجرائی صحیح، نظارت دقیق بر روند کاری پروژه به صورت روزانه و ارزیابی دقیق برنامه های اجراء شده روز قبل و هماهنگیهای کاری روز بعد میباشد که از این طریق میتوان نواقص و اشکالات اجرائی روز قبل را شناسائی و در کوتاه ترین زمان ممکن علت یابی نموده و در اسرع وقت با برطرف نمودن ایراد کاری روند اجرائی پروژه را به وضعیت نرمال گذشته باز گرداند. پس با داشتن دستور کاری مناسب، مسیر نظارت صحیح باز، روند اجرائی تسهیل و در مجموع روند پیشرفت پروژه تسریع میگردد.

 

SONY DSC

مرحله A : چگونگی تهیه و تدوین یک پکیچ اجرائی کار

۱) بازدید میدانی و اختصاصی پروژه …….

۲) تصویر برداری موضوعی و فنی محل پروژه ……

۳ ) برگزاری جلسات توجیهی با کارفرما یا اعضای ساکن در مکان مورد بحث …….

۴ ) طراحی وایده پردازی اولیه ( طرح بیس )…..

۵ ) متره و برآورد اولیه …..

۶ ) تهیه و نتظیم طرح و نقشه نهائی….

۷ ) زمان بندی حرفه ای عملیات اجرائی……..

 ۸) انتخاب تیمهای اجرائی متناسب با طرح و نقشه نهائی و هماهنگ با زمان بندی تعریف شده …..

۹ ) هماهنگی و بازدید اکیپهای اجرائی از محل و انتباق طرح نهائی با وضعیت موجود فبل از شروع عملیلت اجرائی…..

۱۰) توافق و عقد قرارداد زمان دار با تیمهای اجرائی با تلورانس زمانی مناسب….

۱۱) مطالعه کلیه دادهای دریافتی و تهیه و تدوین پکیج اجرائی ……..

۱۲) هماهنگی و اطلاع رسانی به کلیه عوامل ساکن یا شاغل محل……

               پایبندی به مراحل ۱۲ گانه فوق در روند اجرائی ضامن یک دیزاین سریع ، ارزان ، موفق  و به روز میباشد .

    مباحث ۱۲گانه فوق دارای توضیحات جامع کاری میباشد امید است در روزهای آتی بتوانیم شرحی بر یکایک آنها داشته باشیم

 

SONY DSC

    مرحله اول ) بازدید میدانی :

منظور از بازدید میدانی دید وسیعتر از نگاه یک جانبه به موضوع میباشد محیط اطراف از خیابان گرفته تا کوچه ، مجتمع و… فرم باسازی وسقف هزینه کردن را به ما گوشزد میکنند با این نگاه کلی قبل از ورود به مکان مورد نظر با اطلاعات وسیعتر از یک مکان بسته آماده پذیرش اصلاعات بیشتر هستیم .

S1

طراحی واصلاح فضای ورودی  دفتر کار بهمراه دیزاین و دکوراسیون جدید

4.1

     ورودی : ورودی هر پروژه یکی از ارکان اصلی هر بنا  میباشد در صورت برخورد با ورودی نامناسب اصلاح وبازسازی را از همین نقطه شروع کنید ، معمولا هر ورودی دارای لابی اختصاصی است ، محلی که با یک دیزاین مناسب راحتی و شادابی را به فرد وارد شده القاء میکند ، مثلا لابی ورودی یک آپارتمان مکانیست که دارای امکانات متعددی مثل جالباسی ، آینه قدی ، جای کفشی نورپردازی وگل آرائی میباشد متراژ زیادی این نقطه مد نظر نیست طراحی و دکور مناسب کل این مجموعه را ساپورت میکند. تعریف لابی ورودی مکانهای عمومی ، مجتمع های مسکونی ، تجاری و اداری امکانات دیگری مثل فضای مناسب مبله شده ، دفتر مدیریت ، نورپردازی مناسب و… احتیاج دارد که رسیدگی به تک تک آنها خارج از حوصله این مقاله میباشد .  در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در رابطه با موارد خواص میتوانید با  مراجعه به قسمت مشاوره در صفحه اصلی و تنظیم فرم درخواست از مشاوره رایگان شرکت بهرمند شوید.

بازدید ازدیگر نقاط و فضاهای موجود در یک پروژه ابزار کاریست تا یک دیزاینر با اطلاعات میدانی جامع پذیرای نقطه نظرات ساکنین پروژه ( کارفرما ) بوده واز نواقص تجربه شده قبلی مطلع شود. این نقطه نظرات به صورت لیستی در کل فرایند طراحی جدید مدنظر قرار میگیرد تا علاوه بر استانداردهای روز معایب مستتر کنونی نیز رخ نشان داده و فرایند اصلاح به نحو مطلوب به پایان برسد.

 

عکس برداری موضوعی پروژه از زوایای مناسب و کاربردی

     مرحله دوم ) تصویر برداری موضوعی پروژه : با درک کلی از مشکلات کنونی فضای موجود و آسیب شناسی دقیق محل در مرحله بازدید میدانی مرحله عکسبرداری از نقاط مختلف پروژه شروع میشود ، ثبت این نقاط به انضمام تصاویر کلی و باز از محل بازدید نمای کلی از فضای موجود را به صورت دائمی در دسترسمان قرار میدهد تا در زمانهای مختلف و در طول مسیر طراحی و دیزاین با بازبینی چند باره  تک تک تصاویر گرفته شده علاوه بر جلوگیری از بازدیدهای مکرر پروژه و صرفه جوئی در وقت حس و حال زندگی در محیط را به دیزاینر القا کرده و روند طراحی را مطلوب تر و نواقص پیش رو آینده را با دیدی که هر روز به واسطه تصاویر در دست آپدیت میشود  برطرف مینماید. توجه به زوایای عکس برداری در این مرحله بسیار مهم و حیاتیست یک عکس با زاویه نامناسب اطلااعات و دادهای اشتباه را روزانه القا و روند طراحی را از مسیر حقیقی دور میکند . این مشکل مخفی تا آخر مخفی نمیماند این مشکل در زمان اجراء رخ نشان داده و باعث وقفه کاری و اصلاح طرح میگردد که به طبع آن کندی روند اجراء و فرسایشی شدن روند کاری پروژه را باعث میگردد .

حال بهترین زمان برای بازبینی عکسهای محیط پروژه است در محیط آرام بدور از هر هیاهو و تلفن و ….بازید یک جای تمام تصاویر از زوایای گوناگون میدان ایده پردازی بسیار مطلوبی را برایتان مهیا میکند . و لذت پرواز در محیط را به شما القا مینماید . ترس از بایدها و نبایدها را از خود دور کرده و خود را  در امواج تخیل غوطه ور نمائید و از حس نوع آفرینی دوباره یک جسم فرسوده و بی جان ( دیزاین و دکور قدیمی ) به جسمی زنده و پویا و سرشار از انرژی نو ( دیزاین و دکوراسیون جدید ) که خود خالق آنید لذت ببرید.

13

دیزاین و دکور فرسوده بی روح قدیم 

KA18

 دیزاین و دکوراسیون انرژیک و به روز شده جدید

با تشکر از بذل توجه شما بازدید کنند محترم ادامه مطالب در روزهای آینده

مدیریت مدائن سازان نوین جهان نما

مقاله نویس  m. khalili

 

پاسخ دهید